close
تبلیغات در اینترنت
تعیین جنسیت ککاتیل

پرورش و نگهداری از حیوانات و گیاهان دم طلا
Breeding and keeping animals and plants

DOOMTALA.IR
پست های مفید

در قسمت جستجو می توانید با جستجو کردن مطلب خودبه تمامی مطالب سایت دسترسی داشته باشید.

طرز تهیه سرلاک دستساز: کلیک کنید.


آموزش رقص به طوطی: برای مشاهده کلیک کنید.


فیلم آموزش دست دادن و دست تکان دادن به طوطی: برای مشاهده کلیک کنید.


درمان ناباروری انواع پرندگان: برای مشاهده کلیک کنید

تعیین جنسیت طوطی عروس هلندی

پست شماره 21
19:26 , جمعه 01 / 03 / 1394

تعیین جنسیت طوطی عروس هلندی

توضیحاتی درباره تعیین جنسیت طوطی عروس هلندی برای خواندن این پست به ادامه مطلب مراجعه نمایید

تعیین جنسیت از دو جهت برای پرورش دهندگان اهمیت دارد، اول آن که پرورش دهنده‌ای که علاقه به جوجه کشی از عروس هلندی دارد، ممکن است که دو جوجه را در کنار هم پرورش دهد، به این امید که بتواند از آن‌ها جوجه بگیرد، اما بعد از مدت‌ها متوجه خواهد شد که هردو پرنده نر، و یا هردو پرنده ماده می‌باشند، دوم آن که پرورش دهنده ممکن است قصد آموزش پرنده را داشته باشد و با توجه به این که توانایی پرنده نر و ماده در این زمینه متفاوت است و با درنظر گرفتن این موضوع که آموزش معمولاً از سنین پایین آغاز می‌شود و رنگ پر و بال جوجه‌ها پس از اولین پر ریزی تغییر می‌کند و اولین پر ریزی عروس هلندی معمولاً در سن شش ماهگی اتفاق می‌افتد، از این رو تعیین جنسیت پرنده تا قبل از سن شش ماهگی مقدور نخواهد بود.

تعیین جنسیت عروس هلندی مرواریدی (خالخالی-گلباقالی):
نر ها پس از اولین پرریزی تمامی مشخصات رنگ پر را از دست میدهند و سال به سال در اثر پرریزی تعداد لکه های پراکنده در بدن آنها کمترو کمتر میشود در حالی که پرنده ی ماده لکه های رنگی خود را حفظ میکند و این حالت در جوجه ها نیز مشاهده میشود رنگ صورت در نر و ماده همانند رنگ صورت در عروس خاکستری است.

عروس هلندی گلباقالی


تعیین جنسیت عروس لوتینو:
در این گونه هم تمامی خصوصیات قبلی که گفتیم منطبق خواهد بود با این تفاوت که برای دیدن لکه های زرد بر روی پر و بال کرمی رنگ پرنده به نور کافی نیاز داریم.
با وجودی که تعیین جنسیت عروس خاکستری با مشاهده ی سر زرد رنگ پرنده آسان میباشد این روش در تعیین جنسیت عروس لوتینو امکان پذیر نیست. در این پرنده راه تعیین جنسیت توجه به پرهای ناحیه ی دم است اگر چه این روش چندان واضح و مناسب نیست,اما عروس نر را میتوان پس از معاینه ی دقیق دم پرنده با توجه به پرهای زرد یکدست این ناحیه و فقدان هرنوع خط سیاه در مقایسه با پرنده ی ماده شناسایی کرد رنگ پرهای زیر دم (دو پر زیر پرهای بلند دم)در نرها سفید کرم رنگ و یا زرد روشن و بدون لکه ی جانبی زرد است (برخلاف پرهای سیاه رنگ عروس خاکستری)این در حالی است که این دو پر در ماده ها دارای لکه ی کرم رنگ و یا زرد رنگ جانبی است و همین رنگ در جوجه ها نیز دیده میشود.

عروس هلندی لوتینو

تعیین جنسیت عروس خاکستری:

در عروس هلندی خاکستری و یا در رنگهایی که رنگدانه ها در آن به صورت کامل ظاهر میشوند مثل رنگ نقره ای و خاکستری چهره سفید میتوان از طریق رنگ پرهای پرنده تعیین جنسیت کرد در چنین حالتی مشاهده میشود:
1)رنگ صورت:بعد از اولین پرریزی رنگ صورت در نرها زرد تیره و در ماده ها خاکستری خواهد بود و در این حالت ماده ها کاملا شبیه جوجه ها بوده و در برخی موارد به رنگ زرد کمرنگ در می آیند.
2)پر زیر دم:پر زیر دم(دو پری که زیر پرهای بلند دم قرار دارند)در نرها به رنگ سیاه تیره و بدون لکه های زرد ودر ماده ها به رنگ خاکستری و دارای لکه های زرد هستند و در جوجه ها هم به همین منوال.
3)رنگ بال ها :در صورت باز کردن پرها و مشاهده آنها از زیر در نرها پرهای بال فاقد لکه های زرد است در حالی که در ماده ها این لکه های زرد دیده می شود در جوجه های نر نیز اگر بال ها باز شود پرهای داخلی نزدیک بدن بدون لکه های زرد است و سایر پرنده ها لکه ی زرد دارند.

عروس هلندی خاکستری

 

تعیین جنسیت عروس وایت فیس:

عروس هلندی وایت فیس

وایت فیس نر:

برحسب رفتاری :عروس های نر به طور کل همانند سایر نژاد های دیگر عروس هلندی معمولا آغاز دوران سن بلوغ آنها همراه به آوازهایی به صورت ریتم بوده و اخلاق و رفتاری مانند ضرب گرفتن و یا بلبلی خواندن داشته که در مورد رفتار نرها در پست های مختلفی بررسی شد.


تعیین جنست وایت فیس نر بر اساس ویژگی ظاهری:
جوجه عروس های وایت فیس نر قبل از رسیدن به دوره ی اولیه ی بلوغ ،پرهایی به نسبت خاکستری روشن و با گونه ای همدست با سایر پرهای بدنش است. وی در قبل از بلوغ همواره پرهایی خال خالی و یا با نقوشی دایره وار بوده ولی زمانی که به سن بلوغ اولیه رسیده و پرریزی آغاز می شود به تدریج پرها شروع به ریختن می کند به نحوی که پرهای تیره ای جایگزین پرهای روشن دوران جوجگی شده و بالهای دارای نقوش جای خود را به بال هایی یکدست و فاقد نقش و نگار می دهد.

همچنین در ناحیه ی گونه ی وایت فیس نر، پرهای تیره ریزش کرده و پرهایی سفید جایگزین آنها شده به طوری که صورت نر به رنگ سفیدی کاملا روشن می شود.(مبحث رنگدانه ها)

مستی در نرها مانند سایر نژادهای دیگر همچون سر دادن اواز های به همراه نوعی ریتم و دور کردن بالها از بدن انجام می گیرد.


تعیین جنسیت عروس هلندی ماده وایت فیس:

تعیین جنسیت در عروس ماده ی وایت فیس تا حدودی مانند نژاد های خاکستری صورت می گیرد بدین صورت که:

ویژگی رفتاری:عروس ماده همانند سایر نژاد های عروس هلندی آوازی فاقد ریتم و نهایتا به صورت جیغ هایی خواه ممتد و خواه بافاصله.عروس ماده نسبت به جنس نر تحرک کمتر و آواز کمتری می خواند(قطعی نیست)

همچنین عروس های ماده همانند جنس نر خود به سادگی توانایی تکلم را پیدا نمی کنند لذا بیشترین استفاده ی آنها تنها برای تولید مثل است.


تعیین جنسیت بر حسب ویژگی های ظاهری:

عروس ماده نسبت به جنس نر خود در ناحیه ی کمر اندامی درشتتر(لگن خاصره) وفاصله ی پاها نسبت به نر ،از همدیگر بیشتر است.

عروس ماده دارای دمی خال خالی و یا اصطلاحا دارای نقوش است (درصورتی که عروس ماده شما وایت فیس ترکیبی نباشد.)همچنین این نقوش در حاشیه ی سینه ی عروس هلندی ماده دیده می شود.

رنگ گونه در عروس هلندی ماده همرنگ سایر پرهای گردن بوده و در برخی ممکن است رگه هایی کمرنگ سفید دیده شود.

همچنین در عروس های وایت فیس اصیل پرهای بال دارای خال های هستند که نشان از جنسیت ماده بودن آنها داره.


استثنائات:گاها از آنجایی که عروس های وایت فیس را با برخی دیگر از نژادها همچون ابلق ها و ناقلین لوتیون جفت می زنند ، تعیین جنسیت بر حسب رنگ پرها تا حدودی متغیر می شود.

به عبارتی ممکن است به راحتی نتوان به نقوش در پرهای ماده و یا برحسب رنگ گونه به جنسیت قطعی پی برد.

که در این صورت بهترین علائم را می توان اندازه ی لگن و استخوان جمجمه و رفتارهای ظاهری عروس ها را ملاکی برای تعیین جنسیت آنها قرار داد.

وایت فیس سمت راست نر و  وایت فیس سمت چپ ماده ی جوان

وایت فیس

 

  تصویری از وایت فیس ماده

وایت فیس

وایت فیس جلو نر و عروس پشت؛نژاد ابلق ماده(گل باقالی)

وایت فیس


بررسی بیشتر وایت فیسها:


وایت فیس ها بنا به جفت شدن خود با نژادهای مختلف؛گونه های دیگری را به وجود می آورند که عبارتند از:


وایت فیس خاکستری:

در این نژاد بدن وایت فیس ها همچون عروس هلندی های خاکستری بوده و جهت تعیین جنسیت؛ گونه های نر روشن تر از گونه های ماده ی آن است و ماده ی آنها گونه ای متمایل به خاکستری دارند.همچنین ماده دارای خطوطی در ناحیه ی بالهای دم دارد که عروس نر فاقد آن است.


وایت فیس مرواریدی:

در عروس های نر وایت فیس مرواریدی ، آنان رنگ مرواریدی خود در سن شش ماهگی از دست داده و همانند عروس های وایت فیس خاکستری خواهند بود ،در حالی که در عروس ماده رنگ مرواریدی همچنان باقی می ماند.


وایت فیس ابلق:

در حالت عروس ترکیبی از رنگ های سفید و خاکستری در نواحی مختلف بدن خود خواهد داشت،و از لحاظ ظاهری به سادگی قادر به تعیین جنسیت آنها نخواهیم بود.


وایت فیس ابلق مرواریدی:

در این حالت نیز رنگ های ترکیبی از سفید و خاکستری و به صورت پخش در کنار یکدیگر خواهیم دید.که عروس نر نیز رنگ مروارید خود را در سن شش ماهگی از دست داده و به صورت سفید خاکستری درمی آید در حالی که عروس وایت فیس ماده رنگ مرواریدی خود را حفظ خواهد کرد.


وایت فیس دارچینی:

که در این حالت رنگ سینامون یا دارچنین با رسیدن به سن بلوغ تبدیل به رنگ خاکستری می شود.


وایت فیس ابلق دارچینی یا سینامون:

که در سن بلوغ رنگ دارچینی جایگزین رنگ های وابسته به ابلق می شود.در نتیجه عروس ترکیبی از رنگ سینامون و صورت سفید خواهد بود.


وایت فیس مرواریدی ،دارچینی:

در هر دو جنس رنگ خاکستری به همراه دارچینی و مرواریدی بوده و در سن شش ماهگی عروس نر رنگ مرواریدی خود را از دست می دهد در حالی که عروس ماده همچنان ترکیبی از مرواریدی باقی خواهد ماند.


نژاد آلبینو:

در اینجا منظور ما آلبینوی مطلق بوده که ترکیبی از عروس هلندی وایت فیس و لوتینو است.که در این حالت ژن  وایت فیس ، رنگ های زرد و نارنجی گونه را از بین برده و از طرفی ژن لوتینو  رنگ سیاه و سفید را از بین می برد که نتیجه ی آن یک آلبینوی چشم قرمز می شود.که تعیین جنسیت کمی مشکل هست و می توان از طریق آزمایشات ژنتیک جنسیت را مشخص نمود.

توجه : باز نشر مطالب دم طلا تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

نظرات ارسال شده

 • محمد ماهان 1398/3/21 , 14:11

  سلام عروس من فکر کنم لوتینو هست آیا درسته؟:کله و دمش زرد رنگن پاهاش صورتیه گونه هاش نارجی بدنش طوسی با لکه های سفید و زرد کاکلش هم زرده و هم طوسی
  درسته نژتدی که گفتم یا نه اگه هست به نظرتون نر یا ماده هست؟؟ لطفا کمکک کنینشکلکشکلک

  پاسخ : سلام
  لوتینو یعنی رنگ تقریبا زرد
  عکسش رو فرستید و برای تعیین جنسیت عکس زیر دم و بال

 • سعیدموحد 1394/8/11 , 12:13

  سلام
  لطفا درمورد سن وجنسیت نظردهید

  http://www.8pic.ir/images/tuc2du6t8dc1eauygfhk.jpg
  http://www.8pic.ir/images/s3iw3wohed6si6r6cg2n.jpg
  http://www.8pic.ir/images/iw5ypn5t67tge9ohxr65.jpg
  http://www.8pic.ir/images/d8wdf7u8p6naieclxe3j.jpg
  http://www.8pic.ir/images/d926myhvpiu7ea46s783.jpg
  http://www.8pic.ir/images/f2rdvilmugf2wxjj79ul.jpg
  http://www.8pic.ir/images/kllpwl1azw8aya32np3p.jpg
  http://www.8pic.ir/images/llfl6k30ggqklgmd5ysp.jpg
  http://www.8pic.ir/images/15hpoh1pbcsl1uaahhis.jpg

  پاسخ : سلام سنش دقیق نمیدونم ولی تقریبا یکساله باید باشه
  اگه دمش تیز باشه نر و اگه پهن باشه ماده هست بعد نر بیشتر صوت میزنه
  http://www.8pic.ir/images/kllpwl1azw8aya32np3p.jpg

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی