close
تبلیغات در اینترنت
اطلاعات کامل در مورد تکثیر فنچ های زبرا

پرورش و نگهداری از حیوانات و گیاهان دم طلا
Breeding and keeping animals and plants

DOOMTALA.IR
پست های مفید

در قسمت جستجو می توانید با جستجو کردن مطلب خودبه تمامی مطالب سایت دسترسی داشته باشید.

طرز تهیه سرلاک دستساز: کلیک کنید.


آموزش رقص به طوطی: برای مشاهده کلیک کنید.


فیلم آموزش دست دادن و دست تکان دادن به طوطی: برای مشاهده کلیک کنید.


درمان ناباروری انواع پرندگان: برای مشاهده کلیک کنید

0 تا 100 خرید و نگهداری و جوجه کشی از فنچ های زبرا

پست شماره 29
10:22 , دو شنبه 11 / 03 / 1394

0 تا 100 خرید و نگهداری و جوجه کشی از فنچ های زبرا

توضیحات کامل درباره 0 تا 100 خرید و نگهداری و جوجه کشی از فنچ های زبرا برای خواندن این پست به ادامه مطلب مراجعه نمایید

 

 

این پست بر اساس تجربه شخصی بنده است

1) خرید یک جفت فنچ زبرا مناسب و به بلوغ رسیده که نوکشان کاملا رنگی شده باشد و نر آن بخواند و زیاد چاق و بی حال نباشد و جنب و جوش آن زیاد باشد.

نکته : اول بسنجید و تحقیق کامل کنید که می توانید از این نوع پرنده مراقبت کنید یا خیر تا در آینده دچار مشکل نشوید.

2) تهیه ی قفس مناسب و تقریبا بزرگ که فنچ ها در آن احساس راحتی بکنند تا دچار کمبود جا و چاقی و... نشوند حتی زمان جوجه دهی و بزرگشدن جوجه ها.

3) مکان مناسب برای نصب قفس و دور از شلوغی و سر و صدا و نور مستقیم آفتاب و گربه و سگ و... که باید در جای بلندی بر روی دیوار نصب شود که کسی نتواند سرکشی به قفس بکند بجز موارد تمیز کردن و تعویض آب و دانه که صاحب پرنده با یک صوت مخصوص انجام دهد تا پرنده به آن عادت کند.

4) تغذیه فنچ که در این لینک کامل توضیح داده شده است: کلیک کنید

لانه گذاری در قفس:

5) تهیه لانه مناسب فنچ که در بازار بصورت پلاستیکی یافت می شود ولی بهتر است چوبی باشد چون پلاستیکی در اثر تغییر دما ، دمای داخل آن نیز تغییر می کند ولی من از پلاستیکی استفاده می کنم و مشکلی هم تا الآن نداشته.

نکته: ایجاد یک سوراخ در پشت لانه که از رفتن به لانه حراسی نداشته باشند که نه زیاد بزرگ باشد و نه کوچک طوری که روشنایی دیده شود و شما رفت آمد جفت در لانه را مشاهده کنید و در شب کنار هم در لانه بخوابند.

عکس لانه فنچ های خودم که پشتش رو سوراخ کردم اوایل نر داخل لانه نمیرفت ولی بعد سوراخ کردن پشت لانه شروع به رفتن کرد : کلیک کنید

6) قرار دادن مقداری پنبه و دستمال کاغذی یا برگ خشک شده درختان در لانه ، نباید زیاد لانه را پر کنید یک مقدار هم در گوشه قفس بگذارید تا تشویق به جفت شدن و تخم گذاری شوند.

نکته: بین 2 تا 20 روز معمولا جفت می شوند.

خوب حالا پرنده نر به خارج کردن مواد داخل لانه میکند و دوباره به سلیقه خودش به چیدمان داخل لانه اش می پردازد  بعد جفت گیری مدت تقریبا 15 روز طول می کشد که اولین تخم را بگذارد و اینکار را بصورت روزانه انجام می دهد و بین 3 تا 11 تخم می گذارد که تقریبا از 11 تخم 8 تا جوجه خواهند شد و شایدم هر 11 تا جوجه شود ولی باز بستگی به فنچ و شرایط  نگهداری آن دارد.

نکته : به تخم ها به هیچ وقت دست نزنید چون بعد دست زدن آن تخم را بعد چند روز یا می شکنند یا از لانه خارج می کنند.

توجه: اگر تخمی را در ته قفس دیدین که افتاده بدانید که آن پوچ بوده و آن را خارج کرده اند پس تلاش نکنید تخم را دوباره در لانه بگذارید چون بی فایده است .

جوجه ها بین 14 تا 21 روز بستگی به شرایط خوابیدن روی تخم و سینه زدن و... فنچتان بیرون می آید در این موقع شما فنچتان را با تخم مرغ آبپز همراه پوسته آن تقویت کنید تا تخم خود را بدلیل کمبود کلسیم نشکنند و بخورند.

بعد بدنیا آمدن اولین جوجه بقیه جوجه ها بترتیب در روزهای بعدی بدنیا می آیند در طی این مدت تغذیشون مثل قبل باید تخم مرغ آبپز باشد البته زرده کم بهشون میدیم بیشتر سفیده و پوسته هم جوجه ها زودتر بزرگ می شوند و هم بلوغشون سریعتر می شود.

توجه: به جوجه ها اصلا دست نزنید چون ممکن است جوجه توسط پدر و مادر خود دیگر تغذیه نشوند و همچنین جوجتون وحشی می شود.

جوجه ها بعد 4 روز به بالا صداشون بصورت آروم از درون لانه شنیده می شود که بعد روزهای بعدی صداشونم بیشتر میشه و وقتی 1 ماهه شدن از لانه خارج می شوند ولی هنوز تغذیشون با پدر و مادرشونه در این مدت آموزش هایی از قبیل پرواز که هی میخورن به زمین نیشخندو خوردن دانه و آب و... رو یاد می گیرن حتی نرها تمرین آواز می کنند که خیلی خنده دار است نیشخند ولی تشخیص جنسیت جوجه ها سخت است.

نکته : بعضی این سوال براشون پیش میاد که چه موقعی می توانند جوجشون رو از پدر و مادر جدا کنند و در یک قفس دیگه ای بگذارند که جواب به این سوال بسیار راحت است موقعی که دیدید جوجتون دیگه برای خوردن دانه و آب و پرواز نیازی به پدر و مادر ندارد و منقارشان رنگی شده و لپ نر مشخص شده می توانید جداشون کنید.

نکته: جوجه های بالغ شده نر ممکن است حتی با مادرشون جفت بشن و بین پدر و جوجه نزاع رخ دهد که باید ماده برای اونا فراهم کنید.

نکته: جفت کردن فنچ زبرا نر و ماده (خواهر و برادر) هیچ مشکلی ندارد.

توجه: دستی شدن این نژاد از فنچ 1% است پس زیاد پی دستی شدنشان نباشیدچشمک

توجه: فنچ پدر و مادر بعد  بالغ شدن جوجه ها شروع به لانه سازی دوباره و تخم گذاری می کنند برای من که حساب کردم 1 ماه شد.

 

کمی و کاستی اگر در این پست دیدید از طریق نظرات اعلام کنید با تشکر

توجه : باز نشر مطالب دم طلا تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

نظرات ارسال شده

 • ماهان 1397/5/14 , 1:51

  با عرض سلام و خسته نباشید به شما بزرگوار من ۲ هفته ای میشه که یک جفت فنچ خریدم از نر و مادگی اطمینان دارم و اینکه جفت شدن و جفت گیری کردن و اینکه از روز دوم به بعد توی لونه میخوابن لونه هم اماده است ولی تخم نذاشتن فعلا می خواستم بدونم کی تخم میذارن بهشون هویج و سبزی تازه میدم اما تخم مرغ ابپز توی فصل تابستون اشکال نداره بدم چکار کنم که تخم بزارن ؟ لطفا سریعا جواب بدید ممنون میشم با تشکر

  پاسخ : سلام
  جفتگیریشون ممکنه تا یک هفته طول بکشه الآن دارن لونه گرم می کنن و بزودی تخم میزارن ... تخم مرغ هم خوبه فقط چون هوا گرمه به مدت زیاد تو قفس نزار چون خراب میشه

 • محمدی 1396/12/7 , 17:50

  سلام .وقت بخیر.من قبلا ی جفت فنچ خریدم وقتی اوردم خونه بعد چند وقت فهمیدم دوتاشون نر هستن و هر دو جفت گیری میکردی روزی چند بار. ۱ماه پیش رفتم یکی از نرهارو با ی ماده عوض کردم الان همدیگرو نوازش میکنن و باهم تو ی لونه میخوابن ، ماده روزنامه جمع میکنه و خیلی پرجنب و جوشه ، نر هم میخونه و شادابه ولی جفت گیری اصلا نمیکنه. اگر راهی هست کمکم کنید. ایا از طریق تغذیه خاص میتونم فنچ نر رو تحریک کنم برای جفت گیری

  پاسخ : سلام
  خیلی خوبه که با هم زود خوب شدن جفتگیریشون چند ثانیه بیشتر طول نمیکشه و خیلی سخت میشه جفتگیری فنچ زبرا رو دید الآن داره لونه سازی میکنه بزودی تخم میزاره.

 • محمدی 1396/12/5 , 18:38

  با سلام. چ کار کنم ک فنچ نر مست بشه ؟ فنچ ماده خیلی مسته .نر جنب و جوش داره و اواز میخونه اما جفت گیری نمیکنه.با تغذیه میتونم مستش کنم؟

  پاسخ : سلام
  اگه ماده داره لونه سازی میکنه بزودی جفتگیری می کنن از نظر تغذیه تامین بشن سریعتر جفتگیری می کنن تخم مرغ رنده شده هم براشون بزار

 • طاهر 1396/11/20 , 22:43

  ممنون عالی بود

 • Amin 1396/10/28 , 13:57

  سلام
  من یه هفته ای میشه یه جفت فنچ گرفتم این علاعمی ک گفتید واسه جفت شدن رو توشون نمیبینم و شب هم یکیشون میره تو لونه میخوابه و همش نر از دست ماده فرار میکنه بعد هی فنچ ماده میره تو قفس بعد میاد بیرون پف میکنه و دوباره میرع تو قفس

  بهشون سیب و هویج هم دادم نخوردن چیکار کنم؟

  پاسخ : سلام
  چون تازه خریدین بخاطر همونه و پشت لونه رو یکم سوراخ کن تا نترسن برای غذا هم چون تا حالا از این نوع نخوردن عادیه باید کم کم با یکم تخم مرغ رنده کنی تا ازش بخورن

 • گیتا 1396/10/22 , 8:19

  سلام من دو تا فنچ دارم که از پنج تا جوجه دوتا شون موندن و امروز بعد ۲۰ روز یکی شون از لونه بیرون اومده پدر مادرشون دودروزه دائم با هم‌دعوا میکنن و تو قفس دنبال هم‌میذارن چکارشون کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ : سلام
  احتمال داره بخواد دوباره جفتگیری کنه واسه همونه فعلا لونه رو بردار و غذاشونو یکم بهتر کن مخصوصا تخم مرغ آبپز

 • gbo 1396/7/30 , 17:08

  سلام
  من یه جفت فنچ زبرا دارم که امروز 17 روزه پنج تا تخم گذاشتن و نوبتی روی ان میخوابن تا کی صبر کنم که تخم ها بیرون بیاد
  در ضمن دوروز دوباره جفت گیری میکنن و نخ میبرن داخل لونه

  پاسخ : سلام
  14 تا 21 روز در میان امکان داره تخم بیشتری بزارن

 • CLONER 1396/5/17 , 15:45

  سلام ببخشید نشانه های جفت شدن در فنچ چیست لطفا جوابمو بدید.باتشکر

  پاسخ : سلام
  معمولا با هم تو لونه میرن و واسه صدای هم جواب میفرستن

 • hamidreza 1395/10/27 , 13:41

  سلام من یک جفت فنچ بالغ دارم.بعد هر وقت تخم می زارند بعد از ۲۱ روز جوجه نمی شود.خیلی تخم گذاشته ولی هیچ کدام جوجه نشدندشکلکاصلا لطفا راهنمایم کنیدشکلک

  پاسخ : سلام
  نر رو عوض کنید
  از تخم مرغ آب پز زباد ستفاده کنید (زرده به مقدار کم)

 • amir 1395/10/25 , 12:52

  سلام. نکته این که جفت کردن فنچ خواهر و برادر اولا که انسانی و اصولی نیست و فنچ ها اگر در گله یا طبیعت باشن هیچگاه این کار رو نمیکنن. دوما این که ممکنه توی نسل اولتون مشکلی نبینین ولی در نسل های بعدی عقیمی یا عدم باروری و نازایی و معلولیت مشاهده میکنین. پس بهتره هیچ پرنده ای رو خواهر برادر یا مادر پسر یا پدر دختر جفت نکنید.
  نکته دوم این که فنچ دستی میشه. یک درصد نیست. حتی گنجشک هم دستی میشه. من فنچ زبرای بالغ نر که اوازش شکل گرفته بود رو با صبر دستی کردم و روی شونم مینشست و از دستم غذا میخورد الانم که جفت داره و چند جوجه هم داره بازم ازم ترسی نداره و ازدستم غذا میخوره. پس فنچ حتی زبرا هم دستی میشه. فنچ جاوا هم به راحتی دستی میشه. ببخشید فضولی کردم توی پست تون. روز خوش.

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی