close
تبلیغات در اینترنت
عوامل تشنج طوطی سانان

پرورش و نگهداری از حیوانات و گیاهان دم طلا
Breeding and keeping animals and plants

DOOMTALA.IR
پست های مفید

در قسمت جستجو می توانید با جستجو کردن مطلب خودبه تمامی مطالب سایت دسترسی داشته باشید.

طرز تهیه سرلاک دستساز: کلیک کنید.


آموزش رقص به طوطی: برای مشاهده کلیک کنید.


فیلم آموزش دست دادن و دست تکان دادن به طوطی: برای مشاهده کلیک کنید.


درمان ناباروری انواع پرندگان: برای مشاهده کلیک کنید

عواملی که باعث تشنج در طوطی سانان می شوند

پست شماره 179
14:6 , چهار شنبه 16 / 01 / 1396

عواملی که باعث تشنج در طوطی سانان می شوند

توضیحات کامل در مورد عواملی که باعث تشنج در طوطی سانان می شوند برای خواندن این پست به ادامه مطلب مراجعه نمایید

تشنج اگر اتفاق بیفتد باعث ترس و وحشت خواهد شد.پرنده ممکن است قادر به ایستادن نباشد و از روی چوب نشیمن سقوط کند، هوشیاری خود را از دست داده و اسپاسم های عضلانی شدید از قبیل تکان خوردن پاها و بال زدن از خود نشان دهد. متناوبا، پرنده ممکن است فقط بایستد و درحالیکه به یک نقطه خیره شده ، از اطراف خود بی*خبر باشد. مدت آن حتی امکان دارد بسیار کوتاه بوده و قابل رویت نباشد. تشنج ممکن است از چند ثانیه تا یک یا دو دقیقه طول بکشد. بعد از تشنج پرنده اغلب گیج و دستپاچه به نظر می رسد، و ممکن است تا زمانی که کاملا هشیار شود، فقط بر روی کف قفس بنشیند. دیدن تشنج پرنده مورد علاقه تان شما را دچار ترس و سردرگمی خواهد کرد.

تشنج های واقعی می تواند باعث از دست دادن کنترل عضلات اسکلتی پرنده و در نتیجه حرکت غیر ارادی شود که به علت اختلالات خود به خودی و موقت فعالیت الکتریکی مغز ایجاد می شوند.
این حالت با فلج شدن جزئی ، کوری، تلوتلو خوردن، یا سایر اختلالات سیستم عصبی، که اغلب ناشی از بیماری ارگان های دیگر بدن هستند متفاوت است.
از آنجا که بسیاری از عوامل هستند که می توانند باعث تشنج و مشکلات عصبی در پرندگان شوند، هنگامی که این علائم را می بینید ضروری است که در اسرع وقت پرنده خود را نزد دامپزشک پرندگان ببرید ، تا تشخیص مناسب داده شود و درمان آغاز گردد.

علل احتمالی مشکلات عصبی

صدمه فیزیکی به مغز عبارتند از: تومورهای مغزی، وجود لخته خون در مغز، ضربه مغزی (در اثر برخورد به یک پنجره یا دیوار در هنگام پرواز) و یا ضربه به سر، گاز گرفته شدن سر توسط یک شکارچی یا حیوان درنده (سگ، گربه و راکون)، تومورهای مغزی و ابتلا به بیماری کشنده مغزی نوروسیستی*سرکوزیس که عامل آن کرمی به نام تنیا سولیوم است و معمولا قابل درمان نیست. گاهی اوقات اگر برای جراحت های فیزیکی مانند شکستگی های اندک، تورم مغز و یا یک لخته خون درمان آغاز شود ممکن است موثر واقع شود.

کمبود تغذیه ای: کمبود ویتامین B و یا E، هیپوکلسمی (سطوح پایین کلسیم خون) و یا هیپوگلیسمی (قند خون پایین)، همه این موارد می توانند باعث تلوتلو خوردن، چرخش ، فلج شدن و یا اسپاسم سر شوند. کمبود فولیک اسید می تواند باعث فلج شدن گردن در بوقلمون های جوان شود. مشکلات تغذیه ای یکی از معمول ترین دلایل تشنج است. با دقت رژیم غذایی پرنده خود را تجزیه و تحلیل کرده و در صورت نیاز تغییر دهید، احتمالا مصرف مکمل مناسب می تواند به حل این مشکل کمک کند.

بیماری های عفونی: برخی از بیماری ها که باعث اختلالات سیستم عصبی مرکزی می شوند ، شناخته شده اند. برخی از باکتری ها موادی سمی ترشح می کنند که می تواند بر روی سیستم عصبی تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، بوتولیسم که توسط کلستریدیوم بوتولینوم در پرندگان مخصوصا در پرندگان ساحلی ایجاد می شود و یک سم نوروتوکسین جدی تولید می کند که منجر به فلج شل حاد و در نهایت مرگ خواهد شد. پسیتاکوز یک بیماری باکتریایی است که می تواند باعث لرزش، پیچش سر و تشنج شود.

بیماری های ویروسی: این بیماری ها میتوانند مشکلات عصبی ایجاد کنند. ویروس برنا که نقش محوری در شروع بیماری اتساع پیش معده(PDD) دارد، اعصاب را مورد حمله قرار میدهد. بیماری نیوکاسل که توسط ویروس پارامیکسو ایجاد میشود ، می تواند بر روی همه گونه ها تاثیر بگذارد و باعث لرزش، فلج، و قوس پیدا کردن پشت( opisthotonos که در آن در حالی که شکم پایین است ، سر و دم به سمت بالا خم شده) شود.

انگل ها : انگل ها نیز می تواند در نهایت باعث صدمه رساندن به مغز شود .بیماری های قارچی مانند آسپرژیلوزیس می تواند ستون فقرات را آلوده و باعث اختلالات جدی عضلات و حتی مرگ شود.

بیماری ارگانهای بدن: تومورهای کلیه و یا دستگاه تناسلی با فشار بر روی اعصاب پاها می تواند باعث سستی شدید و لنگیدن پای پرنده شود ، صاحبان پرنده ابتدا ممکن است فکر کنند پای پرنده شکسته است. آترواسکلروز (تصلب شرایین) می تواند جریان خون به مغز را کاهش دهد. آرتروز می تواند چابکی و توانایی یک پرنده را برای چنگ زدن و تعادل مناسب کاهش دهد . تومورها یا توده های استخوانی ستون فقرات ، می تواند بر روی اعصاب اطراف ستون فقرات فشار وارد کند. سطوح پایین منیزیم خون که به علت بیماری پاراتیروئید اتفاق می افتد ، می تواند باعث لرزش و انقباضات پراکنده شود. نارسایی کلیه و یا کبد می تواند باعث شود بدن بوسیله متابولیت هایی که بطور نادرست پردازش شده اند مسموم شود(مسمومیت سیستمیک) و در نتیجه تشنج رخ دهد.

عوامل استرس زای محیطی : اگر پرندگان در آفتاب ، بدون سایه و آب کافی قرار بگیرند، هایپرترمی (گرمای بیش از حد) می تواند اتفاق بیفتد ، که منجر به تشنج و حتی مرگ خواهد شد. مکانی که نمناک و در معرض باد باشد می تواند باعث ایجاد لرز و التهاب اعصاب، عضلات و مفاصل گردد.

مسمومیت: مسمومیت با مواد سمی مانند سرب، روی یا ارگانوفسفره ها می تواند منجر به آتاکسی (عدم هماهنگی عضلانی، عدم تعادل) و تشنج شود.

کمبود ویتامین D / کمبود کلسیم: ناشی از عملکرد نادرست غده اوروپیژیال یا غده پرین که بر روی ناحیه پشتی دم قرار گرفته و تنها غده ترشحی پرندگان است می تواند، به تشنج منجر شود.

علت ناشناخته: درست مانند تشنج انسانی گاهی اوقات علت هیچ وقت تشخیص داده نمی شود ("ایدیوپاتیک"با منشا ناشناخته). تشنج می تواند بدون هیچ دلیل روشنی اتفاق بیفتد و سپس به طور نامعلومی بار دیگر رخ دهد یا کاملا ازبین برود .

واکنش در برابر پرنده ای که دچار تشنج شده است
وقتی پرنده ای دچار تشنج میشود ، تلو تلو می خورد و یا ناگهان از روی چوب نشیمن سقوط می کند، اولین نگرانی باید امن نگه داشتن او باشد . پرنده را در نور کم، یک محیط آرام و گرم نگه دارید (مگر اینکه ضربه مغزی شده یا ضربه ای به سر وارد شده باشد، که در این صورت نباید محیط را گرم کرد ، فقط باید از سرد شدن محیط جلوگیری شود). چوب نشیمن را در پایین ترین حد ممکن و نزدیک کف قفس قرار دهید و کف قفس را با یک حوله نرم بپوشانید. غذاهای مغذی و با هضم راحت در اختیار پرنده خود قرار دهید مانند سبزی، جوانه گندم . اگر پرنده ضعیف است و تعادل ندارد برای جلوگیری از غرق شدن ناگهانی ، ظرف آب را به طور کامل بردارید و یا حجم آب ظرف را تا حد زیادی کم کنید .
بهترین کار این است که مدت هر تشنج و ماهیت آن را به یاد داشته باشید (یعنی خیره شدن، لرزش بالها، سقوط، و غیره). به هر چیزی که پرنده می توانست با جویدن و یا خوردن آن دچار مشکل شود توجه داشته باشید (لباس های زیپ دار، جواهرات بدلی، لاستیک در کفش، سرب روی شیشه های رنگی)، و یا اگر تروما اتفاق افتاده باشد (برخورد با پنجره در هنگام پرواز و هر نوع بازی خشن با پرنده)پرنده خود را در اسرع وقت به دامپزشک برسانید.
درمان های پزشکی
بسته به نوع تشخیص، درمان های متفاوتی مورد نیاز است . ضربه مغزی ممکن است به یک دوره درمانی کوتاه با استروئیدها نیاز داشته باشد. برای مسمومیت به داروها متصل شونده و دفع کننده سموم نیاز است. عفونت ها را معمولا می توان با آنتی بیوتیک ها ، ضد قارچ و غیره درمان کرد، بیماری های قلبی، آترواسکلروز (تصلب شرایین ) و سکته مغزی درمان های خاص خود را دارند . گاهی داروهای ضد تشنج نیز مفید خواهد بود.
برخی از بیماران ما از طب سوزنی استفاده کرده اند.از آنجایی که از پرندگان انتظار نمی رود ،درحالیکه سوزن در بدنشان قرار دارد برای مدت طولانی دوام بیاورند، دامپزشکان خبره در طب سوزنی به جای استفاده از سوزن، یک قطره کوچک از ویتامین B را به نقاط مریدین ( نقاطی که انرژی حیات (که در زبان چینی به آن «چی» (QI) گفته می شود ) در آنها جریان دارد) تزریق می کنند . عکسی که در زیر و ابتدای این مقاله قرار داده شده، عکس دکتر کریس ساندرز، دامپزشک خبره طب سوزنی در بیمارستان دامپزشکی وایلد وود را در حال درمان مرغ عشق نشان میدهد.

اورلاندو، طوطی برزیلی که در حال درمان از طریق طب سوزنی است

اورلاندو، طوطی برزیلی که در حال درمان از طریق طب سوزنی است.
خلاصه
همیشه اولین قدم مراجعه به دامپزشک پرندگان در اسرع وقت است تا تشخیص و درمان آغاز شود. گاهی اوقات فقط بخشی از بیماری درمان میشود و گاهی به طورکامل حل و فصل خواهد شد ، متأسفانه وضعیت برخی از پرندگان در حین مداوا وخیمتر میشود .هیچ راهی برای پیش بینی وجود ندارد. اما پرنده تان به امید، عشق، آرامش و حمایت شما در طی این دوره نیاز دارد .


منبع: www.parsipet.ir

توجه : باز نشر مطالب دم طلا تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

نظرات ارسال شده

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی