close
تبلیغات در اینترنت
نحوه تکثیر عروس هلندی در قفس

پرورش و نگهداری از حیوانات و گیاهان دم طلا
Breeding and keeping animals and plants

DOOMTALA.IR
پست های مفید

در قسمت جستجو می توانید با جستجو کردن مطلب خودبه تمامی مطالب سایت دسترسی داشته باشید.

طرز تهیه سرلاک دستساز: کلیک کنید.


آموزش رقص به طوطی: برای مشاهده کلیک کنید.


فیلم آموزش دست دادن و دست تکان دادن به طوطی: برای مشاهده کلیک کنید.


درمان ناباروری انواع پرندگان: برای مشاهده کلیک کنید

آموزش کامل تکثیر طوطی عروس هلندی

پست شماره 188
21:33 , سه شنبه 22 / 01 / 1396

آموزش کامل تکثیر طوطی عروس هلندی

توضیحات کامل در مورد آموزش کامل تکثیر طوطی عروس هلندی برای خواندن این پست به ادامه مطلب مراجعه نمایید

تکثیر طوطی عروس هلندی آسان است و میشه آن ها را در قفس تکثیر کرد. عروس هلندی ها والدین خوبی هستن و با صبر و حوصله و پیگیری جوجه های خودشونو به نحو ماهرانه ای بزرگ میکنن. رمز موفقیت در تکثیر پرنده عروس هلندی فقط داشتن یک جفت سالم و مطمئنه.

تکثیر عروس هلندی

تکثیر طوطی عروس هلندی:
تکثیر طوطی عروس تو ایران با موفقیت همراه بوده و رنگ های مختلفی توسط پرورش دهنده ها بوجود اومده اما به دلیل جفت گیری های نامناسب و عوامل دیگه بعضی ازاین پرنده ها عقیمن و توانایی تکثیرندارن و تخم بزارن تخم ها به جوجه تبدیل نمیشه.
اگه جفت جوان و سالمی تهیه کنید شانس تکثیر پرنده تون به بالاترین حدش میرسه زیرا در صورتی که تخم ها به جوجه تبدیل بشن، عروس هلندی ها والدین خوبی هستن و مراحل تکثیر را از ابتدا تا انتها به خوبی انجام میدن.

تکثیر طوطی عروس هلندی
برای تکثیر طوطی عروس به وسایل گرانقیمتی نیاز ندارین و همش لازمه شرایط و وسایل تکثیر فراهم بشه که عبارتند از:
۱) تهیه عروس هلندی های جوان و جفت خورده:
طوطی عروس به سرعت با هم جفت می خورند ولی یه مدت طول میکشه تا برای تکثیر آماده بشن در ضمن ممکنه یه پرنده جفت انتخابی شما را نپسنده.
۲) تغذیه خوب و درست برای آماده سازی پرنده برای تکثیر
۳) تهیه شرایط و وسایل تکثیر

قدم اول
۱)تهیه عروس هلندی های جوان و جفت خورده:
بهتره عروس هلندی های خریداری شده جوان باشن و مدتی از جفت گیریشون گذشته باشه اینکار سبب میشه شما مرحله اولیه تکثیر را با موفقیت پشت سر بذارین چون جفت زدن دو پرنده اون هم به انتخاب شما کمی مشکله و شاید پرنده ها همدیگرو نپسندن یا مدت زیادی طول بکشه با هم جفت بخورند.
از پرنده فروش جفت مطمئنی بگیرین و بهترین عروس ها آن هایی هستند که قبلا بچه داده باشن و امتحانشونو پس داده باشند که قیمت شونم نسبتا بالاست.
بهتره با رنگ خاکستری شروع کنین تا احتمال عقیم بودن پرنده تون به حداقل برسه.
۲)تغذیه مناسب برای آماده ساختن عروس هلندی ها جهت تکثیر:
پرنده هامونو برای تکثیر موفقیت آمیز باید تقویت کرد استفاده از دان تقویتی و غذای نرم در این زمان بسیار مفیده .
تهیه دان نرم یا غذای مکمل حیوانی :
تخم مرغ شناخته شد ترین غذای نرم و مکمله برای همین میتونیم سفیده تخم مرغ آب پز را با مقدار کمی زرده و بادام و هویج رنده کنیم و در اختیار پرنده قراربدیم اکثر عروس هلندی ها از هویج استقبال میکنن ولی ممکنه بعضیشون هویجو دوست نداشته باشن که باید حذفش کنیم.
اضافه کردن سینه مرغ آب پز بدون ادویه جات میتونه غذای نرم و تکمیلی ما را بهتر کنه عروس ها سینه مرغ را دوس دارن و میشه یک روز سینه و یک روز تخم مرغ بهشون داد.
روال تغذیه معمول باید حفظ بشه و دان ساده و معمولی پرنده نباید قطع بشه و تنها باید غذای نرم به رژیم روزانه پرنده اضافه بشه.
دانه های تکمیلی قابل استفاده همان مخلوط هفت تخم یا دان تقویتی قناریه که تو رژیم عادی پرنده نیز استفاده می کنین اگه استفاده نمی کنین حتما در این زمان در اختیار پرنده تون بزارید بادام رنده شده یا خورد شده هم غذای تکمیلی پرنده را تکمیل تر میکنه تخمه آفتابگردان هم که به پرنده میدادید و نباید اونو قطع کنین استفاده از جوانه دانه ها و سبزیجات در این زمان اجباریه استفاده از کف دریا(سپیا) در این زمان توصیه میشه
بهتره غذای نرمو در رژیم عادی پرنده به مقدار کم و مثلا هفته ای یک بار قرار بدین و به محض دیدن علائم جفتگیری و اماده بودن پرنده ها ، تغذیه با غذای نرم را به طور روزانه شروع کنین.
3)فراهم کردن شرایط و وسایل تکثیر:
این قسمت مهمترینه فراهم کردن شرایط مطلوب مساویه با تکثیر موفقیت آمیز و گرنه چیزی جز عدم موفقیت و نا امیدی نصیبتون نمیشه.
قفس مناسب پرنده:
از بزرگترین قفسی که میتونید تهیه کنید استفاده کنین شاید آزادی پرنده و نگهداریش در پاسیو یکی از رموز موفقیت تکثیر باشه البته عروس هلندی ها را میشه در قفسی با ابعاد ۱۰۰*۶۰*۵۰هم تکثیر کرد.

طوطی عروس هلندی
لانه تخمگذاری یا قوطی تکثیر:
بعضی عروس ها توی فضای باز هم تخمگذاری میکنن ولی بیشترشون به محلی سرپوشیده نیاز دارن قوطی های موجود در بازار برای تکثیر مرغ عشق هستن تا عروس ها پس یا باید قوطی را خودمان بسازیم یا قوطی مناسب تهیه کنیم قوطی تکثیر خوب حداقل طولش ۲۵سانتیمتر و ارتفاعش ۱۵سانتیمتره که باید در کفش محلی تو رفته برای جلوگیری از لیز خوردن تخم ها باشه، این قوطی میتونه چوبی یا پلاستیکی و حتی مقوایی باشه بعضی طوطی عروس ها از چوب،الیاف و پوشال استقبال میکنن در حالی که بعضی دیگه ترجیع میدن در سطح صاف قوطی تخم گذاری کنن.
بهتره پوشال را همراه قوطی تکثیر در اختیار عروس هامون قرار بدیم زیرا در صورت عدم علاقه آن ها را بیرون میریزن یا در صورتی که مورد توجهشان باشه از آن استفاده میکنن.
بعد از تهیه قوطی تکثیر و قفس مناسب بهتره قوطی تکثیر را تو محل مناسبی داخل قفس یا خارجش نصب کنین و قفس پرنده را در محلی آرام که نور روز اونو روشن و تاریکی شب آن محلو تاریک کنه قرار بدید نور مصنوعی هم مشکلی را پیش نمیاره به شرطی که دوره تاریکی و روشنایی را مراعات کنین.
مرحله آخر جفتگیری و تولید مثل:
با وجود اینکه عروس هلندی ها با یکدیگر جفت هستن اما جفتگیری زمان تکثیر یه مطلب دیگست و ممکنه مدتها طول بکشه تا پرنده شروع به تولید مثل و تکثیر کنه ولی اکثرشون با شرایط مناسب ،در فصل بهارخودشونو آماده تکثیر میکنن.
روش به این صورته که عروس هلندی های آماده را از همان ابتدا در قفس مناسب به همراه قوطی تکثیر قرار میدید و بعد از مدتی متوجه میشید که مرتبا در قوطی تکثیر رفت و آمد دارن و حتی ممکنه ماده داخل قوطی بمونه کم کم عمل جفتگیری و لقاح انجام میشه و عروس ماده تخمگذاری میکنه، نر و ماده هر دو روی تخم میخوابن شاید صبح ها یکی و شبا اونیکی روی تخم بخوابه یا هر دو کنار هم در قوطی تکثیر روی تخم ها بخوابن.
جوجه ها بالاخره بعد۱۹تا ۲۲روزسر از تخم بیرون میارن و والدین بخوبی از آن ها مراقبت میکنن.

تکثیر عروس هلندی
نکته های بسیار مهم:
۱) تغذیه دان تقویتی و نرم را تا شروع شدن تخمگذاری ادامه بدید و بعد از اولین تخم گذاری دان تقویتی را قطع کنین و در اولین روز تولد نوزادان باز تغذیه با دان تقویتی را شروع کنین.
۲) روزهای ۱۸ تا ۲۲ روز پس از تخمگذاری حوله خیسی را به قفس پرنده اویزان کنین یا کاسه ابی تو قفس بذارین تا رطوبت هوا بیرون آمدن جوجه ها را راحت تر کنه.
۳)فصل تکثیر عروس ها در بهار و تابستانه و بهتره در این زمان مبادرت به تکثیر کنید البته پرنده ها هر موقع صلاح ببینن تولید مثل میکنن و ممکنه بعد از خرید ۱ سال طول بکشه تا شروع به تکثیر کنند.
۴)بهتره بعد از خرید عروس ها تا چند ماه به آن ها اجازه بدبد تا با محیط آشنا بشن و یکدفعه به فکر تکثیر نیفتید.
۵)دان تقویتی را در رژیم معمول پرنده به صورت کم و هفته ای قرار بدید و در زمان تکثیر با دیدن علائم جفتگیری برای تکثیر غذای تقویتی را روزانه در اختیار عروس ها قرار بدید.


منبع: onlypet.ir

توجه : باز نشر مطالب دم طلا تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

نظرات ارسال شده

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی