close
تبلیغات در اینترنت
آبله قناری و شناخت و نحوه درمان آن

پرورش و نگهداری از حیوانات و گیاهان دم طلا
Breeding and keeping animals and plants

DOOMTALA.IR
پست های مفید

در قسمت جستجو می توانید با جستجو کردن مطلب خودبه تمامی مطالب سایت دسترسی داشته باشید.

طرز تهیه سرلاک دستساز: کلیک کنید.


آموزش رقص به طوطی: برای مشاهده کلیک کنید.


فیلم آموزش دست دادن و دست تکان دادن به طوطی: برای مشاهده کلیک کنید.


درمان ناباروری انواع پرندگان: برای مشاهده کلیک کنید

آبله قناری و شناخت و نحوه درمان آن

پست شماره 218
17:30 , دو شنبه 09 / 07 / 1397

آبله قناری و شناخت و نحوه درمان آن

توضیحات کامل در مورد آبله قناری و شناخت و نحوه درمان آن برای خواندن این پست به ادامه مطلب مراجعه نمایید

محل زدن واکسن آبله قناری

محل زدن واکسن آبله قناری

آبله قناری ویروسی میباشد و از ویروسی بنام (پوکس) همان ویروس آبله که خیلی کشنده و خانمان برانداز هست از راه های هوا و آب و غذا و فضله و لوازم انتقال پیدا می کند.بنده قویا عرض میکنم که خطرناک ترین و کشنده ترین بیماری که در قناری وجود دارد ویروس پوکس است و سرعت و عکس العمل و شناخت کافی در مراحل اولیه خیلی مهم است تا آسیب کمتری به پرنده هاتون برسه. بر خلاف گفته های بعضی از افراد که فنچ و مرغ عشق و پرنده های دیگر را درگیر می کند بنده اعتقاد ندارم.

و مورد هایی به چشم خود دیده ام که در سالن  ها و معازه ها و محیطی که پرنده های مختلف وجود داشته و ویروس آبله در آنجا قناری ها را قتل و عام کرده ولی اثری از تلفات مرغ عشق و فنچ و فنچ جاوا چه در آن وقت و چه تا ماه ها پس از واقعه دیده نشده و حتی آب و تغذیه قناری های آلوده را جابه جا کردیم اما مورد رویت نشد.
تا آنجایی که بنده حقیر یادم هست بیماری آبله در قدیم کشنده نبود و به نوعی خفیف بود
معمولا به روی انگشتان پا یا مچ پا و در مواردی کمتر آرنج یا پوست سر بین چشم ها و پشت سر و یا در انتهای نوک بین فک بالا و پایین ایجاد میشدکه با کمی گلیسیرین یده و یا دوا گلی و حذف کردن تغذیه گرم از خوراک پرنده از بین میرفت و اما ویروس پوکس همان آبله کنونی خطرناک بوده و بسیار کشنده که از 70 تا 95درصد قناری های مبتلا را می کشد
و هیچ دارو و مکمل و نگهدارنده کارساز واقعی نیست به غیر از پیشگیری و مراقبت و واکسن زدن.
این بیماری راه درمانی ندارد شاید بعضی از مکمل های خوراکی در دیرتر مردن و تلفات نقش کمرنگی ایفا کنند ولی به هیچ عنوان کار ساز نیست پس خلاصه بگویم اگر درگیر آبله شدید درمان ندارد و اگر جایی گفتند که این داروی آبله است بدانید برای سرکیسه کردن است
و بهتر است درنگ نکنید و سریع واکسن تهیه و استفاده نمایید تا جلوی مرگ و میر بیشتر گرفته شود.

شکل ظاهری بال قناری و محل زدن واکسن قناری

شکل ظاهری بال قناری و محل زدن واکسن قناری

علاعم آبله
در ابتدا توی 24 ساعت اول کم میل و کم غذا و بیشتر پف کرده و سر را در لای پر خود می کند و میخوابد.
در 24 تا 48 ساعت اول وقتی شدیدتر می شود با دل دل زدن (هنگام دفع مدفوع دم میزنند شبیه زمانی که قناری گرمی اش می شود) و باز و بسته کردن دهان کار قناری به اتمام میرسد.
در نوع خفیف تر و در صورتی که پرنده مقاومت بالاتری نشان دهد این مشکل تا 5 الی 10 روز هم طول می کشد و در مقعد و زیر شکم و دور چشم و پلک ها تاول های ریز ایجاد می شود و سرانجام کار قناری تمام می شود البته در این مدت حتی واکسن زدن هم چاره کار نیست و در هر حال پرنده ای که آلوده شده باشد تقریبا تا 95درصد میمیرد.
در بعضی مواقع که بدن قناری بیماری را کنترل میکند و از تلفات جان به در میبرد درمحیطی دیگر و با تعویض جا و تغذیه و بالا رفتن دما دوباره این ویروس به قناری های دیگر انتقال پیدا می کند و روز از نو و روزی از نو مشکلات قبل ایجاد می شود.
آبله قناری
در مورد این بیماری باید به نکته های زیر توجه کنید.
1-اول این بیماری را کاملا و دقیقا مطالعه کرده و بشناسیم که دربالا تقریبا توضیح داده شد.
2-بعد از شناخت شرایط راه های مقابله با آن را یاد بگیریم.
3-ورود و خروج پرنده ها را حتما مراقب باشیم و از ورود پرنده های بیمار جلوگیری شود.
4-حتما پس از خرید پرنده را به قرنطینه برده و در قرنطینه نگهداری شود.(به مدت 4 هفته)
5-در صورت مشاهده کوچکترین علائم آبله فورا پرنده هاتون را واکسن بزنید.
6-واکسن آبله حتما باید در یخچال نگهداری شود و از جابه جایی بدون فلاسک یخ خودداری شود.
7-وقت خرید واکسن یه سوزن استفاده نشده از فروشنده بگیرید در صورت نداشتن سوزن نو حتما سوزن استفاده شده را با حرارت ضد عفونی کنند.
8-پرنده هایی که به بیماری مبتلا شده اند را حتی اگر زنده هستند داخل نایلون گذاشته و سر آنرا گره زده و آنها را معدوم کنیدتا به پرنده های دیگر آسیب نرسد و بیماری کمتر شیوع پیدا کند.
9-بعد از واکسن زدن هم تا مدت ها حدود 2 الی 3 ماه مراقبت های لازم را ادامه دهید و نه پرنده بخرید و نه به کسی بفروشید تا اطمینان کامل حاصل شود.
10-محیط سالن یا مغازه را با ویرکن S یا همان وایکو سیانس و یا نا نو سیل و یا جرمی ساید و یا مواد دیگر روزی سه نوبت ضد عفونی کنید.
11-از قرار دادن جای آب و دان و ظروف آلوده و کثیف وبرای قفس ها خودداری شود.
12-از دادن غذاهای گرمی و دادن مثل سیب ، تخم مرغ و هویج در موقع درگیری خودداری شود.
13-در صورت مشاهده این ویروس در بین پرنده ها از آبتنی دادن پرهیز شود و روزنامه کف قفس هر روز تعویض شود.
14-در هر سالن یا مغازه یا هر محیطی که پرنده آلوده مشاهده کردید حتما با متانت و ادب به صاحب آنجا پرنده بیمار را معرفی کنید تا از شیوع این بیماری جلو گیری کند.
15-همانطور که از قدیم گفته اند هیچ ارزانی بی حکمت نیست پس موقع خریدهای پرنده ارزان هم به بیماری ها دقت کنید و هم پرنده ها دزدی نباشد تا مشکلات بعدی پیش نیاید.
16-در موقع درگیری با آبله و یا موقع واکسن زدن از دانه های خنک مثل تخم کاسنی و تخم کاهو و مقداری کم گشنیز استفاده کنید.
17-از دادن عرق کاسنی در تابستان و موقع درگیری آبله خودداری نکنید و خیلی مفید است.
18-در قدیم که ضد عفونی ها موجود نبود از برگ گیاه گشنیز برای ریشه کنی آبله استفاده میکردند و در محیط های آلوده می توانید برگ گیاه گشنیز را در زیر و روی قفسها پخش کنید و بعد از دوروز آنها را جمع و دور بریزید.
پرنده مبتلا به آبله عموما علائمی جلدی یا دیفتریک یا هر دو را با هم دارا می باشد.
علائم جلدی عبارت اند از:
1-زخم در اطراف چشم
2-زخم در اطراف دهان
3-زخم در اطراف مقعد
4-زخم در اطراف انگشتان و مفاصل پا
5-توجه به این نکته که گاهی جای زخم تورم شدید یا تاول دیده میشود
6-در حالت دیفتریک
7-حالت تنفس نفس نفس زدن(دل دل زدن)
8-وجود چرک سفید در داخل دهان بخصوص بر روی شکاف کام و اطراف مجرای نای
که در انواع حالت های ابتلا این علائم می توانند به تنهایی یا با هم بروز داده شوند.


قناری می تواند ناقل این ویروس باشد و تحت شرایط نامناسب نگه داری مثل سوءتغذیه، استرس شدید، بی آبی و سایر شرایط نامناسب نگه داری از توان و ایمنی بدن کاسته شده و ویروس اجازه تکثیر و ابتلا را پیدا کند و حتی پیش از نشان دادن علائم شروع به دفع ویروس از بدن نماید.
بهترین روش مقابله با ویروس واکسیناسیون، رعایت اصول بهداشتی و رعایت دوره قرنطینه برای ورود به سالن است اما در صورت رعایت نکردن شرایط فوق و ابتلا پرنده باید شرایط زیر را حتما رعایت کرد.
1-از خروج پرنده مبتلا یا مشکوک از سالن و فروش آن جلوگیری شود.
2-آب و دان پرنده با مواد مناسب ضد عفونی شود.
3-نظافت قفس ها هر روزه انجام پذیرد.
4-درصورت مشاهده پرنده مبتلا به طبقه های پایین منتقل شود و ظروف آب و دان ضدعفونی گردیده و هرگز با پرنده های دیگر جابجا نگردد.
5-از تغذیه سهل الهضم و با طبع خنک استفاده شود.
6-استفاده از ویتامین های گروه B ویتامین c پروبیوتیک ها به تناوب برای افزایش قوای بدنی و سیستم ایمنی پرنده ضروری است.
7-استفاده از داروی متناسب با شرایط پرنده در آب
8-استفاده از داروهای جلدی جهت عفونت های روی پوست و اطراف چشم و نوک پرنده
واکسن دوقلوی پلواک و نحوه زدن آن
از این واکسن برای جلوگیری از مرض آبله که در انواع قناری ها و فنچ ها می باشد استفاده می گردد این واکسن روی تخم های قناری ماده کشت داده شده است.
شرح
ویروس آبله که کشنده قناری ها می باشد به طور طبیعی در گنجشک ها و فنچ ها یافت می شود این ویروس توسط حشرات از جمله شپش ها و… به قناری ها منتقل می شود به جهت واکسینه شدن تمامی قناری ها هر سال از ابتدای ژوئیه (اواسط تیرماه) توصیه می شود (قناری های از سن 4 هفتگی به بالا) قناری های کمتر از چهار هفته بایستی از پرندگان واکسینه شده جدا شوند و زمانی که به سن چهار هفتگی رسیدند ، واکسینه شوند جهت کسب نتیجه بهتر از واکسینه شدن قناری ها بایستی پرندگان را در شرایط خوب و سالم نگهداری نمود.
واکسینه شدن قناری ها از زمان تلقیح به مدت یکسال می باشد و بایستی هر سال از این واکسن استفاده نمود.
آمادگی جهت واکسن زدن و انجام این عمل:
باز کردن دو بطری یا شیشه
به وسیله سرنگ ماده حلال را بیرون بکشید و آن را درون بطری واکسن تزریق کنید برای اینکه محلول خوبی به دست آید بایستی سریع عمل بیرون کشیدن ماده و تزریق آن را درون واکسن را انجام دهید تا کف نداشته باشد محلول واکسن را در طی دو ساعت پس از آماده شدن مصرف کنید آن را از نور خورشید دور نگهدارید.
سوزن را روی شعله الکل حرارت می دهید سپس آن را در آب جوشیده سرد و خنک کنید بعد آن را خشک کنید و اطمینان حاصل کنید که شکاف طولی آن باز باشد سوزن را درون محلول واکسن فرو کنید و آن را بیرون بکشید (مایع واکسن) پوست بال پرنده را محکم گرفته و سوراخ کنید و آن را تزریق کنید از تماس سوزن با پر پرنده خودداری نمایید واکسن را در عضله یا مفصل پرنده تزریق نکنید.

پس برای هر پرنده به همین روش عمل کنید: گذراندن از حرارت ، سرد کردن ، خشک کردن.

واکسن زدن در طول 7 روز محل واکسن پرنده به درشتی یک دانه برنج متورم می شود این عکس العمل مربوط به واکسن زدن به پرنده می باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد.
محل تلقیح واکسن روز به روز ضعیف تر و کم کم ناپدید می شود اگر آماس و ورم در پرندگان جوان کافی نباشد باید آن پرندگان را از محل خارج و دوباره آنان را واکسینه نمود.
نکات مورد توجه
1- مصونیت دو هفته پس از تلقیح واکسن ایجاد می شود.
2- صراحتا تاکید می شود که قناری های واکسینه و غیر واکسینه را با هم در یک مکان قرار ندهید قناری واکسینه شده در حقیقت حامل ویروس آبله است بدون اینکه زیانی برای خودش داشته باشد در عین حال همین پرنده می تواند این ویروس را به قناری های واکسینه نشده منتقل نمایید.
3- در حقیقت تلقیح واکسن ، پرنده ها را با وارد کردن ویروس آبله به بدنشان از بیماری مصون نگه میدارد اما از سرایت عفونت ویروسی به پرندگان دیگر نمیتوان جلوگیری کنند.
4- جهت جلوگیری از انتقال عامل عفونی از یک محل به محل دیگر توسط ماده محلول واکسن توصیه می شود که برای مکان دیگر از یک بطری جدید واکسن و سوزن استفاده نمایید.
واکسیناسیون اضطراری
هنگامی که بیماری آبله در قناری های واکسینه نشده مشاهده شد هنوز هم می توانید با واکسینه کردن پرنده های سالم تعدادی از آنها را زنده نگهدارید.
واکسیناسیون جهت پرندگانی که هنوز علائم بالینی بیماری را نشان نداده اند بدون تاثیر خواهد بود واکسیناسیون پرندگان سالم را آغاز کنید با دقت همانگونه که قبلا شرح داده بودیم ضد عفونی کنید قناری بیمار را قرنطینه کنید.
واکسن بایستی در دمای 2 درجه تا 8 درجه سانتیگراد نگهداری شود.
تعداد و تاریخ مصرف واکسن روی جعبه باز نوشته شده است.
موارد موجود در جعبه
1- یک بطری حلال ضد عفونی 5/0 میلی
2- یک بطری 50 دوز واکسن
3- سرنگ انتقال حلال به بطری واکسن
4- سوزن مضاعف (دوتایی)
5- برگه یا بروشور طریقه مصرف دارو
ترکیبات:
منیتول ، پیتون ، زلاتین ، سولو


منبع: "amozeshkadecanary.ir"

توجه : باز نشر مطالب دم طلا تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

نظرات ارسال شده

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی